Varsány község évek óta ápol szakmai és baráti kapcsolatokat a szomszéd országok településeivel. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy megismerjük egymás szokásait, kultúráját, megmutassuk értékeinket és nem utolsó sorban partnerek legyünk azokban a pályázatokban, amelyekkel kölcsönösen tudjuk fejleszteni településeinket, biztosítva ezzel az ott lakók életkörülményeinek javulását.
Településünkön 12 civil szervezet van bejegyezve, mely szervezetek folyamatosan kapcsolatot tartanak egymással, az önkormányzatokkal és a vállalkozásokkal. Partnerséget építünk. Az összefogást mi sem bizonyítja jobban, minthogy a községünk néhány év alatt megye-és országhatárokon túli ismertségre és elismertségre tett szert. A Varsányi Faluszépítő, Hagyományőrző és Kulturális Egyesület Varsány település kulturális, népművészet értékeinek és örökségének ápolására, feltárására, megőrzésére és bemutatására jött létre 2006-ban. Az egyesület 2011-ben ünnepli 5 éves fennállását. Feladata a művészet, a néphagyomány, a falu építészete iránt érdeklődő polgárok és közösségek együttműködésének segítése. Évről évre együtt dolgozik az önkormányzattal a testvértelepülési találkozók megszervezésében. 2011-re az önkormányzat a teljes körű programbonyolítást az egyesületre bízta.
A testvértelepülési találkozó időpontja 2011.07.22-25. A 4 napos rendezvénysorozat alkalmat adott arra, hogy Varsány község testvértelepülései (Sedziejowice, Otmuchów, Ragyolc, Palics és Homoród- Karácsonyfalva) delegációi, hagyományőrző csoportjai ellátogassanak hozzánk. A rendezvényen felidéztük a 2010. október 10-én aláírt testvértelepülési megállapodást Karácsonyfalvával. Sor került egy szakmai konferenciára, melynek témája: 2011. az önkéntesség éve jegyében, a civil szervezetek szerepe a települések élhetővé tételében, helyi tapasztalatok átadása, illetve a közös Európai Uniós projektek kidolgozása, az együttműködések erősítése.
Új kapcsolatok jöttek létre önkormányzatok, civil szervezetek, vállalkozók és elsősorban a polgárok, családok között.
Az Európai identitás és közösséghez való tartozás érzésének növelése érdekében hagyományőrző csoportok fellépéseivel, valamint a vendég művészek kulturális bemutatóival szórakoztattuk a közönséget.
A programsorozatot szakmai kirándulással zártuk, melynek lényege a tapasztalatcsere, a kölcsönös ösztönzés a jövőbeni együttműködés szempontjából.
Vendégek fogadása
2011.07.22.
Délelőtt előkészültünk a vendégek fogadására. A varsányi asszonyok töltött káposztával és kemencés finomságokkal, népviseletbe öltözve várták a vendégeket.
14.00-tól a civil szervezetek és Varsány község vezetői (polgármester, képviselők) ünnepélyes keretek között fogadták az érkező vendégeket a falu központjában, a Művelődési Háznál. Bemutattuk a 4 napos rendezvény programját.
A kapcsolatfelvétel 5. évfordulóját ünneplő lengyelországi Sedziejowicéből 45 fő, az ugyancsak lengyel Otmuchówból 10 fő, míg a szlovákiai Ragyolcról 60 fős delegáció érkezett. Az új testvértelepülés, Karácsonyfalva 45 fős küldöttséggel érkezett. A településekről a helyi közéletben való magánszemélyek, vállalkozók, s a program jellegéhez igazodva hagyományőrző csoportok érkeztek.
A delegációk elszállásolása és az étkeztetése Varsány lakóinál, többségében falusi vendéglátóknál történt.
20.00-tól közös vacsorán vettünk részt a Művelődési Ház nagytermében. A vacsorát követően pedig mindenki elfoglalta a szálláshelyét.
Közös értékeink- Hagyományőrző nap
2011.07.23.
A Hagyományőrző nap a hagyományőrzés, a közös értékek feldolgozása jegyében telt.
9.00 A delegációk vezetői kisebb műsor keretében nyitották meg a „Palóc szőttes”népművészeti kiállítást. A Nógrád Megyei Kézműves Műhely Egyesület alkotóinak munkáit tekinthették meg. Az aktuális Európai Uniós információkat, többnyelvű szakanyagokkal felszerelt sátorban adtuk át a vendégeknek.
11.00 Az ünnepélyes megnyitót követően varsányi és térségi hagyományőrző csoportok műsorával köszöntöttük barátainkat, vendégeinket. Bemutattuk a palóc népszokásokat, népviseletet, játékokat. Ebben a varsányi Muskátli Hagyományőrző Együttes volt a közreműködő partner.
12.00 Közös ebéden vettünk részt.
16.00 Szakmai program. Konferenciabeszélgetést szerveztünk a Művelődési házban, melynek témája a helyi tapasztalatok átadása mellett közös Európai Uniós projektek kidolgozása, az együttgondolkodás és a településfejlesztés volt. A szakmai konferenciára a témában járatos szakembereket hívtunk meg (Varga Zoltán koreográfus, táncpedagógust, Varga Sándor néprajzkutató, táncfolklorista (egyetemi tanárt), Sztanó Hédi néprajzkutató, filmrendezőt), akik kiváló előadásokat tartottak és egyben értékelték a fellépő hagyományőrző csoportok népművészeti előadásait.
18.00 Vendégeink a nemzetek közötti összefogás, a kulturális sokszínűség, az európai identitás erősítése jegyében ízelítőt adtak kulturális hagyományaikból. Fellépett Sedziejowice fúvós zenekara, a Ragyolci Jázmin Női Kar és Ragyolci Nógrád Tánccsoport.
20.00 A közös vacsora elfogyasztása után szabadtéri mulatság vette kezdetét a Művelődi Ház melletti Szabadidőparkban.
Testvértelepülési nap
2011.07.24.
10.30 A Testvértelepülési napot Szabadtéri-, ökomenikus szentmisével nyitottuk meg.
13.00 Varsány község az erdélyi Homoród- Karácsonyfalvával kötött testvértelepülési szerződésre, mint a legújabb partneri megállapodásra emlékezett. Az együttműködést a két településen működő egyházak és civil szervezetek között kialakult jó szakmai kapcsolat és emberi barátság előzte meg. Mindkét település a hagyományőrzés, turizmusfejlesztés területén kapcsolódott be az Európai Uniós folyamatokba.
Megörökítésre került Varsány első testvértelepülésének, a lengyelországi Sedziejowicének, 5 éves kapcsolatfelvétele is, hozzájárulva a hosszú távú együttműködéshez, az európai identitás növeléséhez.
14.00 Állófogadás keretében ebédeltettük meg a vendégeket a varsányi menyecskék közreműködésével.
16.00 Népi játszóházat, kézügyességi- és sportversenyeket szerveztünk a testvértelepülések részvételével.
20.00 A közös vacsora elfogyasztása után Tábortűzzel kedveskedtünk a meghívott vendégeinknek.
Programzárás- Szakmai kirándulás
2011.07.25.
A szakmai út célja, hogy a végigjárt helyszíneken közösen vitassuk meg az együttműködés lehetőségeit, a különböző hagyományok ápolására alapozva. A helyi adottságok Magyarországon, Lengyelországban, Szlovákiában és Romániában is kihasználásra várnak. A szakmai program eredményeként a hagyományőrzésen alapuló turizmusba való bekapcsolódást, közös munkát helyeztük előtérbe.
Ellátogattunk a világörökség részét képező Hollókőre. Bebarangoltuk az Ófalut és bejártuk a Hollókői várat. Délben hagyományos palóc ebédet fogyasztottunk el a helyi étteremben.
A térségi központban, Szécsényben városnézésen vettünk részt.
Megnéztük a Forgách kastélyt, a várromot, a Várkertet és a Ferences Templom és Kolostort. Ezeken a területeken együtt vitattuk meg az együttműködés lehetőségeit, hiszen a helyi adottságok mindenhol kihasználásra várnak. A szécsényi Lipthay Béla Mezőgazdasági Szakképző Iskola szintén partnerséget ápol Sedziejowicével. Ez a találkozó jó alkalom volt arra, hogy találkozhattak régi tanárok, diákok, ismerősök.
Visszaérve Varsányba, a Muskátli Hagyományőrző Csoport fellépése után, ünnepélyes keretek között zártuk a 4 napos Testvértelepülési találkozót. Ezt követően pedig hazautaztak vendégeink.